slavnost svatých Petra a Pavla 2025
1. ČTENÍ Sk 12, 1 -
11
Čtení ze Skutků apoštolů.
Král Herodes začal zle zakročovat proti některým členům
církevní obce. Janova bratra Jakuba dal popravit mečem. Když viděl, že se to
židům líbí, dal zatknout také Petra. Byly právě velikonoce. Zmocnil se ho tedy,
dal ho zavřít do žaláře a hlídat od čtyřnásobné stráže vždycky po čtyřech
vojácích. Měl v úmyslu, že ho po velikonocích dá popravit. Tak byl Petr hlídán
ve vězení; církevní obec se však naléhavě za něho modlila k Bohu. V noci před
tím dnem, kdy ho chtěl Herodes popravit, spal Petr mezi dvěma vojáky a byl
spoután dvěma řetězy. I přede dveřmi stála stráž.
Najednou se objevil anděl Páně a v kobce zazářilo světlo.
Strčil Petra do boku, vzbudil ho a řekl: "Rychle vstaň!" Tu mu spadly
řetězy z rukou. Pak mu anděl řekl: "Opásej se a obuj si opánky! "
Udělal to.
Dále mu nařídil: "Přehoď si plášť a pojď za mnou!"
Šel tedy za ním ven, ale nevěděl, že je skutečnost, co se dělo skrze anděla.
Myslel, že má vidění. Přešli pak první i druhou stráž a došli k železné bráně,
která vede do města. Ta se jim sama od sebe otevřela. Vyšli tedy ven a šli dál
jednou ulicí. A hned nato anděl zmizel.
V tom přišel Petr k sobě a řekl: "Ted' vím jistě, že
Pán poslal svého anděla a vytrhl mě z Herodových rukou a ze všeho, na co
čeká židovský lid."
Žl 34 (33), 2-3. 4-5. 6-7. 8-9 Odp.: 5b
Odp.: Pán mě vysvobodil ze všech mých obav.
Ustavičně chci velebit Hospodina, vždy bude v mých ústech jeho chvála.
V Hospodinu nechť se chlubí moje duše, ať to slyší pokorní a radují se.
Odp.
Velebte se mnou Hospodina, oslavujme spolu jeho jméno! Hledal jsem
Hospodina, a vyslyšel mě, vysvobodil mě ze všech mých obav.
Odp.
Pohleďte k němu, ať se rozveselíte, vaše tvář se nemusí zardívat
hanbou. Hle, ubožák zavolal, a Hospodin slyšel, pomohl mu ve všech jeho
strastech.
Odp.
Jak ochránce se utábořil Hospodinův anděl kolem těch, kdo Hospodina
ctí, a vysvobodil je. Okuste a vizte, jak je Hospodin dobrý, blaze člověku,
který se k němu utíká.
Odp.
2. ČTENÍ 2 Tim 4, 6 - 8. 17 - 18
Čtení z druhého listu svatého apoštola Pavla Timotejovi.
Milovaný!
Já už mám prolít v oběť svou krev, chvíle, kdy mám odejít, je
tady. Dobrý boj jsem bojoval, svůj běh jsem skončil, víru jsem uchoval. Teď mě
už jen čeká věnec spravedlnosti, který mi v onen den předá Pán, spravedlivý
soudce. A nejen mně; stejně tak i všem, kdo s láskou čekají na jeho příchod.
Pán stál při mně a dal mi sílu, abych plně hlásal evangelium
a aby ho slyšeli lidé ze všech národů. A tak jsem byl vysvobozen ze lví tlamy.
Pán mě vysvobodí ode všeho zlého a zachrání pro své nebeské království. Jemu
buď sláva na věčné věky! Amen.
EVANGELIUM Mt 16, 13 - 19
Slova svatého evangelia podle Matouše.
Když Ježíš přišel do kraje u Césareje Filipovy, zeptal se svých učedníků: "Za koho lidé pokládají Syna člověka?" Odpověděli: "Jedni za Jana Křtitele, druzí za Eliáše, jiní za Jeremiáše nebo za jednoho z proroků." Řekl jim: "A za koho mě pokládáte vy? Šimon Petr odpověděl: "Ty jsi Mesiáš, Syn živého Boha!" Ježíš mu na to řekl: "Blahoslavený jsi, Šimone, synu Jonášův, protože ti to nezjevilo tělo a krev, ale můj nebeský Otec. A já ti říkám: Ty jsi Petr - Skála - a na té skále zbuduji svou církev a pekelné mocnosti ji nepřemohou. Tobě dám klíče od nebeského království: co svážeš na zemi, bude svázáno na nebi, a co rozvážeš na zemi, bude rozvázáno na nebi."
_______________________________________________________
Slůvko pro děti:
Milé děti,
V dnešním prvním čtení jsme byli svědky zázračného osvobození Petra ze žaláře. Bylo to tak nečekané a neuvěřitelné, že sám Petr si říkal, jestli se mu to jenom nezdá. Nikomu z nás se asi nic takového nestalo, ale určitě má každý z nás – aspoň z nás dospělých- v životě zkušenost, že Pán Bůh skoro zázrakem vyřešil něco moc zamotaného; něco, co už jsme nedoufali, že dopadne dobře. A to nám zase pomáhá ve víře a důvěře, že On je stále s námi, má nás rád a stará se.
Milí bratři a sestry,
Pro lepší pochopení dnešního textu evangelia si můžeme připomenout úryvek z první kapitoly evangelia podle Jana, kde líčí setkání Ježíše s jeho prvními dvěma učedníky:
Na druhý den zase Jan (Křtitel) stál se dvěma ze svých učedníků. Pohlédl na Ježíše, jak jde kolem, a řekl: „Hle, beránek Boží!“ Ti dva učedníci slyšeli, co říká, a šli za Ježíšem. Ježíš se obrátil a viděl, že jdou za ním. Zeptal se jich: „Co byste chtěli?“ Odpověděli mu: „Rabbi“ ‒ to přeloženo znamená Mistře ‒ „kde bydlíš?“ Řekl jim: „Pojďte a uvidíte!“ Šli tedy, viděli, kde bydlí, a ten den zůstali u něho; bylo kolem čtyř hodin odpoledne.
Ježíš své učedníky zve k sobě domů; otevírá jim svůj soukromý prostor, v podstatě je zve k nejbližšímu možnému přátelství, které zahrnuje sdílení života. Učedníci s ním od té chvíle bydleli, stále lépe a stále blíže jej poznávali, každý den slyšeli jeho učení, byli svědky jeho mocných skutků. A tak věděli více, než ostatní lidé, na které se Ježíš v dnešním evangeliu táže: Za koho mne lidé pokládají? Protože s Ježíšem prožívají blízký vztah přátelství, znají jej lépe, než ostatní. Vědí, že Ježíš není jen další starozákonní prorok; vědí, že není žádný druhý Jeremiáš, ani Eliáš, který má podle výpovědi svatých Písem přijít znovu, ani Jan Křtitel, který vstal z mrtvých (jak se domníval údělný kníže Herodes, který ho rozkázal stít). Poznali jeho pravou identitu; poznali, že je slíbený Mesiáš.
Petr tedy sděluje Ježíšovi, že společenství učedníků poznalo, kým Ježíš je. A vzápětí se dozvídá i své vlastní povolání, vlastní pravou identitu: rybářem Šimonem, synem Janovým, byl jen dočasně. Ty jsi Petr, Skála, a na té skále zbuduji svou církev, a pekelné mocnosti ji nepřemohou.
Dotýkáme se zde něčeho, co nepřímo svědčí o naší stvořenosti k Božímu obrazu, jako vztahových bytostí. Je to evidentní již na čistě lidské rovině. Pokud s někým nevstoupím do vztahu – lásky či přátelství – nemohu ho nikdy hluboce poznat (koneckonců o tom svědčí i starozákonní užití slovesa poznat – znamená zároveň poznání v našem obvyklém slova smyslu, ale také milostný akt). A dokonce bez vztahu lásky či přátelství nemohu ani dokonale poznávat sama sebe. Nedávno zemřelý teolog Ctirad Václav Pospíšil v jedné své knize napsal krátkou úvahu o známém latinském aforismu Scientia est potentia (knowledge is power, poznání je síla), za jehož autora je považován buď anglický raně novověký filozof Francis Bacon, nebo jeho krajan Thomas Hobbes. Pospíšil říká, že v křesťanské perspektivě toto rčení neplatí; a mnohem spíše je pravdivé říci, že knowledge is love, poznání je láska. A je možné to i obrátit: láska je poznání. Kdyby nějaký člověk žil jako ostrov, jako úplný samotář - nebo jen se známostmi, ale bez hlubokého vztahu přátelství - nemohl by poznat, kým ve skutečnosti je.
Dvanáct Ježíšových učedníků – v čele s Petrem – jsou obrazem společenství církve: žijí v blízkém vztahu přátelství s Ježíšem, učí se být s ním a stále lépe jej poznávat. A ve světle láskyplného poznání Ježíše jako Mesiáše pak sami – až na nebohého Jidáše – poznávají, kým jsou ve skutečnosti oni sami – nejen Petr, o kterém je v dnešním evangeliu řeč, ale i všichni ostatní.