sobota 26. dubna 2025

 

2. neděle velikonoční 2025



1. ČTENÍ Sk 5,12-16

Čtení ze Skutků apoštolů.

    Apoštolové konali mnoho znamení a zázraků v lidu. Všichni se jednomyslně shromažďovali v Šalomounově podloubí. Z ostatních se k nim nikdo neodvažoval připojit, ale lidé o nich mluvili s velkou úctou.
    Stále rostl počet mužů i žen, kteří přijímali víru v Pána. Dokonce i na ulici vynášeli nemocné a kladli je na lehátka a nosítka, aby, až půjde Petr okolo, alespoň jeho stín padl na někoho z nich. Také z okolních měst se sbíhalo do Jeruzaléma mnoho lidí a přinášeli nemocné i trápené nečistými duchy; a ti všichni byli uzdravováni.



Žl 118 (117),2-4.22-24.25-27a
Odp.: Oslavujte Hospodina, neboť je dobrý, jeho milosrdenství trvá navěky. nebo: Aleluja.

Nechť řekne dům Izraelův: "Jeho milosrdenství trvá navěky." Nechť řekne dům Árónův: "Jeho milosrdenství trvá navěky." Nechť řeknou ti, kdo se bojí Hospodina: "Jeho milosrdenství trvá navěky."
Odp.
Kámen, který stavitelé zavrhli, stal se kvádrem nárožním. Hospodinovým řízením se tak stalo, je to podivuhodné v našich očích. Toto je den, který učinil Hospodin, jásejme a radujme se z něho!
Odp.
Hospodine, dej spásu, Hospodine, popřej zdaru! Požehnaný, kdo přichází v Hospodinově jménu! Žehnáme vám z Hospodinova domu. Bůh je Hospodin a dopřál nám světlo.
Odp.



2. ČTENÍ Zj 1,9-11a.12-13.17-19

Čtení z knihy Zjevení svatého apoštola Jana.

    Já, Jan, váš bratr, účastník vašich soužení, Království i vytrvalosti v Ježíši, dostal jsem se pro (hlásání) Božího slova a pro svědectví o Ježíšovi na ostrov, který se jmenuje Patmos. (A jednou) v den Páně jsem upadl do vytržení a uslyšel jsem za sebou mocný hlas jako zvuk polnice: "Své zjevení napiš do knihy a pošli sedmi církevním obcím."
    Obrátil jsem se, abych se podíval po tom hlase, který ke mně mluvil. A když jsem se obrátil, uviděl jsem sedm zlatých svícnů a uprostřed těch svícnů postavu podobnou Synu člověka, oblečenou do řízy a přepásanou na prsou zlatým pásem.
    Když jsem ho uviděl, padl jsem mu k nohám jako mrtvý. On na mě položil pravici a řekl: "Nic se neboj! Já jsem První i Poslední, Živý. Byl jsem mrtev, a hle - jsem živ na věky věků a mám klíče od smrti a podsvětí. Napiš tedy své vidění: nynější i to, které přijde později."



EVANGELIUM Jan 20,19-31

Slova svatého evangelia podle Jana.

    Když byl večer prvního dne v týdnu, přišel Ježíš tam, kde byli učedníci. Ze strachu před židy měli dveře zavřeny. Stanul mezi nimi a řekl: "Pokoj vám!" Po těch slovech jim ukázal ruce a bok. Když učedníci viděli Pána, zaradovali se.
    Znovu jim řekl: "Pokoj vám! Jako Otec poslal mne, tak i já posílám vás." Po těch slovech na ně dechl a řekl jim:
    "Přijměte Ducha svatého. Komu hříchy odpustíte, tomu jsou odpuštěny, komu je neodpustíte, tomu odpuštěny nejsou."
    Tomáš, jeden ze Dvanácti, zvaný Blíženec, nebyl s nimi, když Ježíš přišel. Ostatní učedníci mu říkali: "Viděli jsme Pána."
    On jim však odpověděl: "Dokud neuvidím na jeho rukou jizvy po hřebech a nevložím svůj prst na místo hřebů a nevložím svou ruku do jeho boku, neuvěřím."
    Za týden byli jeho učedníci zase uvnitř a Tomáš s nimi. Ježíš přišel zavřenými dveřmi, stanul mezi nimi a řekl: "Pokoj vám!" Potom vyzval Tomáše: "Vlož sem prst a podívej se na mé ruce, vztáhni ruku a vlož ji do mého boku; a nebuď nevěřící, ale věřící."
    Tomáš mu odpověděl: "Pán můj a Bůh můj!"
    Ježíš mu řekl: "Protože jsi mě uviděl, uvěřil jsi. Blahoslavení, kdo neviděli, a přesto uvěřili."
    Ježíš vykonal před svými učedníky ještě mnoho jiných zázraků, ale o těch v této knize není řeč. Tyto však jsem zaznamenal, abyste věřili, že Ježíš je Mesiáš, Syn Boží, a s vírou abyste měli život v jeho jménu.

 ___________________________________________________________



Slůvko pro děti:

 Milé děti, ve scénce z biblických postaviček vidíme příběh ze Skutků apoštolů, který jsme slyšeli v prvním čtení.  Apoštolové v Šalamounově podloubí - to bylo na východní straně Jeruzalémského chrámu -  káží a konají zázraky, podobně jako to dělal Ježíš.  

Stalo se to později, než to, co je v dnešním evangeliu. Tam to bylo úplně jinak - apoštolové byli zavření doma a báli se, že by jim mohli udělat to stejné, co udělali Ježíšovi. Do Jeruzalémského chrámu by nešli ani za nic. A zůstali tam, i když se už se Vzkříšeným Ježíšem potkali.

To, co je ale doopravdy změní, je zároveň to, co oslavíme za šest týdnů – seslání Ducha svatého. Teprve když apoštolové dostali tento dar, úplně se přestali bát a začali svědčit o Ježíši slovy i činy.

 

 Milí bratři a sestry,

 V evangeliu, čteném vždy v neděli na konci velikonočního oktávu, se obvykle soustřeďujeme na postavu apoštola Tomáše. Pokud však od Tomáše dnes trochu odhlédneme, objevíme v dnešním úryvku evangelia ještě jiné poselství.

Text je rozdělen na přibližně dvě stejné části, které vyprávějí o dvojím setkání učedníků se Vzkříšeným Pánem - poprvé bez Tomáše, pak s ním. Obě části jsou uvozeny podobnými slovy:

 Když byl večer prvního dne v týdnu, přišel Ježíš tam, kde byli učedníci. Ze strachu před židy měli dveře zavřeny. Stanul mezi nimi a řekl: "Pokoj vám!" Po těch slovech jim ukázal ruce a bok. Když učedníci viděli Pána, zaradovali se.

 Za týden byli jeho učedníci zase uvnitř a Tomáš s nimi. Ježíš přišel zavřenými dveřmi, stanul mezi nimi a řekl: "Pokoj vám!" Potom vyzval Tomáše: "Vlož sem prst a podívej se na mé ruce, vztáhni ruku a vlož ji do mého boku; a nebuď nevěřící, ale věřící."

Učedníci se báli; měli ze strachu zavřené dveře. Pak Pána viděli; viděli, že je živý, a radovali se z toho. Jenže to evidentně netrvalo dlouho. Už za týden byli jeho učedníci zase uvnitř. Ježíš musel znovu přijít skrze zavřené dveře.

 Zdá se mi, milí bratři a sestry, že je to obraz něčeho, co dobře známe z našeho vlastního křesťanského života. Jsou v něm světlé okamžiky, kdy velmi jasně vnímáme Ježíšovo vítězství nad smrtí, kdy téměř hmatatelně zakoušíme Jeho přítomnost, kdy zažíváme onen pokoj, který Pán svým učedníkům přináší. V síle této zkušenosti pak překonáváme strach z toho, co je ‚vně‘. V síle poznání Krista, Vzkříšeného a přítomného mezi námi, dokážeme otevřít dveře našeho srdce všemu a všem, tak jak to uměl třeba papež František.

 Jenomže někdy stačí maličko, a vědomí Ježíšovy přítomnosti se nám zase zamlží. Opět zvítězí strach - nebo něco jiného: smutek; vztek; pýcha, že všechno zvládáme sami - nebo naopak zoufalství, že nezvládáme vůbec nic a nikdo nám nepomůže. A dveře jsou zase zavřené.

 Vzkříšený Pán se ale stálým zavíráním našich dveří neunaví. Stále znovu přichází, stále znovu prolamuje naše srdce uzavřená kvůli čemukoli. Stále znovu říká Pokoj Vám.

Žádné komentáře:

Okomentovat