úterý 31. prosince 2024

 

Matky Boží, Panny Marie 2025

 


1. ČTENÍ Nm 6, 22-27

Čtení ze čtvrté knihy Mojžíšovy.

    Hospodin řekl Mojžíšovi: "Řekni Árónovi a jeho synům: Tak budete žehnat izraelským synům; budete jim říkat: 'Ať tobě Hospodin požehná a ochraňuje tě! Ať tobě Hospodin ukáže svou jasnou tvář a je ti milostivý! Ať Hospodin obrátí k tobě svou tvář a dopřeje ti pokoje!' Budou vzývat moje jméno nad izraelskými syny a já jim požehnám."




Žl 67 (66) 2-3. 5. 6+8 Odp.: 2a
Odp.: Bože, buď milostiv a žehnej nám!

Bože, buď milostiv a žehnej nám, ukaž nám svou jasnou tvář, kéž se pozná na zemi, jak jednáš, kéž poznají všechny národy, jak zachraňuješ.
Odp.
Nechť se lidé radují a jásají, že soudíš národy spravedlivě a lidi na zemi řídíš.
Odp.
Ať tě, Bože, velebí národy, ať tě velebí kdekterý národ! Kéž nám Bůh žehná, ať ho ctí všechny končiny země!
Odp.



2. ČTENÍ Gal 4, 4-7

Čtení z listu svatého apoštola Pavla Galaťanům.

Bratři a sestry!
    Když se naplnil čas, poslal Bůh svého Syna, narozeného ze ženy, narozeného pod Zákonem, aby vykoupil lidi, kteří podléhali Zákonu. Tak jsme byli přijati za syny. A protože jste synové, poslal nám Bůh do srdce Ducha svého Syna, Ducha, který volá: "Abba, Otče!" Už tedy nejsi otrok, ale syn a jako syn také dědic skrze Boha.




EVANGELIUM Lk 2, 16-21

Slova svatého evangelia podle Lukáše.

    Pastýři pospíchali do Betléma a nalezli Marii a Josefa i děťátko položené v jeslích. Když ho uviděli, vypravovali, co jim bylo o tom dítěti pověděno. Všichni, kdo to slyšeli, podivili se tomu, co jim pastýři vyprávěli. Maria však to všechno uchovávala v srdci a rozvažovala o tom. Pastýři se zas vrátili. Velebili a chválili Boha za všechno, co slyšeli a viděli, jak jim to bylo řečeno.
    Když uplynulo osm dní a dítě mělo být obřezáno, dali mu jméno Ježíš, jak ho nazval anděl, než byl počat v mateřském lůně.

_______________________________________________________

 Slůvko pro děti:

Milé děti,

Vyobrazení Panny Marie s Ježíškem je spousta. Na některých se Maria tváří hodně vážně; ale já  mám moc rád tuhle východní ikonu; která visí přímo v městě Betlémě v chrámu Božího narození. Ježíšova maminka má na ní vlídnou tvář a krásný úsměv.

V prvním čtení je kousek z takzvaného árónského požehnání - Bůh má k svému lidu obrátit svou tvář. Díky Marii se toho dočkali všichni lidé - Boží tvář vidíme ve tváři Ježíše. Když poznáváme Ježíšův život, jeho učení a jeho lásku k lidem, vidíme, jaký je Bůh.

 


Milí bratři a sestry,

Árónské požehnání z prvního čtení je zároveň svým způsobem proroctví:  Ať tobě Hospodin ukáže svou jasnou tvář a je ti milostivý! Ať Hospodin obrátí k tobě svou tvář a dopřeje ti pokoje!' Zaslibuje se v něm, že jednou Hospodin opravdu ukáže lidem svou tvář. A první, kteří ji opravdu spatří - mimo Marie a Josefa, jsou betlémští pastýři: Pastýři pospíchali do Betléma a nalezli Marii a Josefa i děťátko položené v jeslích. Když ho uviděli, vypravovali, co jim bylo o tom dítěti pověděno.                                                                                                                                                    Tvář je nositelem identity člověka, podle tváře druhého člověka poznáme, tváří v tvář vedeme s druhým dialog. Máme doma fotografie tváří našich blízkých, kteří již s námi nejsou, a tím s nimi jistým způsobem znovu navazujeme kontakt a obnovujeme si vzpomínku na ně. Pro filozofický termín osoba, který byl klíčový pro definování trojiční víry církve, se v řečtině používá podstatné jméno pros-ópon - tedy to, co máme před očima, nač právě hledíme tváří v tvář. Pastýři vidí tvář malého děťátka a svědčí o tom, co jim bylo o tom dítěti pověděno andělem - že je to Spasitel, Kristus Pán. Právě viděli Boží tvář - a tedy vlastní Boží identitu, viděli Boha, jaký je. Toto zjevení Boží tváře přináší celé zemi pokoj - právě tak, jak se říká v árónském požehnání a jak to pastýřům zvěstuje svým chvalozpěvem množství nebeských zástupů: Sláva na výsostech Bohu a na zemi pokoj lidem dobré vůle.  

Dnes si připomínáme požehnané Mariino mateřství, neboť skrze ně, skrze její svobodný souhlas, nám bylo dáno uvidět Boží tvář. Maria se stala Branou nebes, neboť nám zjednala přístup ke dříve neuchopitelnému a nedostupnému tajemství Boha. Od ní Bůh přijal své lidské tělo a svoji lidskou tvář.

A ještě jedno místo v dnešním evangeliu je důležité - to o Mariině rozjímavém postoji ke skutečnosti. Oslavený Ježíš je nyní se svým tělem a se svou tváří u Otce. Nemůžeme již vidět Boží tvář tak bezprostředně, ve tváři Ježíšově - jako pastýři, jako Maria s Josefem, nebo později všichni ti, s nimiž se během svého veřejného působení Ježíš setkal. Ale můžeme ji vidět jiným způsobem - ve tváři každého druhého člověka, v událostech našeho životního příběhu, v úžasu nad krásou stvoření. Jen je třeba mít Mariino kontemplativní vidění věcí, jako ona máme vše uchovávat v srdci a rozjímat o tom. 


sobota 28. prosince 2024

 

Svátek Svaté rodiny C 2024



1. ČTENÍ Sir 3,3-7.14-17a(řec.2-6.12-14)

Čteni z knihy Sirachovcovy.

Pán chtěl, aby otec byl od dětí ctěn, a potvrdil právo matky u potomstva. Kdo ctí otce, smiřuje své hříchy, kdo si váží matky, jako by sbíral poklady.
   Kdo ctí otce, dočká se radosti na vlastních dětech a bude vyslyšen, když se modlí. Kdo ctí otce, bude dlouho žít, kdo poslouchá otce, občerstvuje svou matku.
   Synu, ujmi se svého otce, když zestárne, a netrap ho, dokud je živ. Slábne-li mu rozum, ber na něj ohled a nepohrdej jim, když ty jsi v plné sile. Nezapomene se ti, žes měl soucit s otcem, započítá se ti (jako náhrada) za tvé hříchy.



Žl 128(127),1-2.3.4-5 Odp.: 1 

Odp.: Blaze každému, kdo se bojí Hospodina, kdo kráčí po jeho cestách.

Blaze každému, kdo se bojí Hospodina, kdo kráčí po jeho cestách. Budeš jísti z výtěžku svých rukou, bude ti blaze a dobře.
Odp.
Tvá manželka bude jako plodná réva uvnitř tvého domu. Tvoji synové jako výhonky oliv kolem tvého stolu.
Odp.
Hle, tak bývá požehnán muž, který se bojí Hospodina. Ať ti Hospodin požehná ze Siónu, abys viděl štěstí Jeruzaléma po všechny dny svého života.
Odp.



2. ČTENÍ Kol 3,12-21

Čteni z listu svatého apoštola Pavla Kolosanům.

Bratři a sestry!
   Jako od Boha vyvolení, svatí a milovaní projevujte navenek milosrdné srdce, dobrotu, pokoru, mírnost a trpělivost. Snášejte se a navzájem si odpouštějte, má-li kdo něco proti druhému. Pán odpustil vám, proto odpouštějte i vy. A nadto nade všechno mějte lásku, neboť ona je svorník dokonalosti. Ať ve vašem srdci vládne Kristův pokoj: k němu jste byli povoláni v jednom těle. Buďte (za to) vděční. Kristova nauka ať je u vás ve své plné síle: moudře se navzájem poučujte a napomínejte. S vděčností zpívejte Bohu z celého srdce žalmy, chvalozpěvy a duchovní písně. Cokoli mluvíte nebo konáte, všecko dělejte ve jménu Pána Ježíše a skrze něho děkujte Bohu Otci.
   Vy ženy, buďte svému muži podřízeny, jak se to sluší na křesťanky. Vy muži, mějte svou ženu rádi a nechovejte se k ni mrzoutsky. Vy děti, ve všem svoje rodiče poslouchejte, jak se to patří u křesťanů. Vy otcové, nedrážděte svoje děti, aby neztrácely odvahu. 




EVANGELIUM Lk 2,41-52

Slova svatého evangelia podle Lukáše.

   Ježíšovi rodiče putovávali každý rok do Jeruzaléma na velikonoční svátky. Když mu bylo dvanáct let, vydali se tam na svátky jako obvykle. A když ukončili sváteční dni a vraceli se domů, zůstal chlapec Ježíš v Jeruzalémě, a jeho rodiče to nezpozorovali. V domnění, že je ve skupině poutníků, ušli den cesty; teprve potom ho hledali mezi příbuznými a známými. Když ho nenašli, vrátili se do Jeruzaléma a hledali ho.
   Po třech dnech ho našli v chrámě, jak sedí uprostřed učitelů, poslouchá je a dává jim otázky. Všichni, kdo ho slyšeli, žasli nad jeho chápavostí a nad jeho odpověďmi. Když ho (rodiče) uviděli, celí se zarazili a jeho matka mu řekla: „Dítě, proč jsi nám to udělal? Hle, tvůj otec i já jsme tě s bolesti hledali.“
   Odpověděl jim: „Proč jste mě hledali? Nevěděli jste, že já musím být v tom, co je mého Otce?“
   Ale oni nepochopili, co jim tím chtěl říci.
   Potom se s nimi vydal na zpáteční cestu, šel do Nazareta a poslouchal je. Jeho matka to všechno uchovávala ve svém srdci. Ježíš pak prospíval moudrostí, věkem a oblibou u Boha i u lidí.

________________________________________________________

Slůvko pro děti:

 Milé děti,

Ve druhém čtení z listu svatého Pavla do města Kolos se píše o jakýchsi ‚pravidlech hry‘ pro rodinný život. Něco z toho se nám moc nemusí líbit - divně nám zní třeba to, že se tam říká o podřízenosti ženy muži. Vždyť my v našem jednadvacátém století počítáme s tím, že muž a žena mají stejnou lidskou důstojnost a stejný rozum; a když se má v rodině něco udělat nebo rozhodnout, tak se na tom nějak musí umět spolu domluvit - a ne, že mamka udělá vždycky poslušně to, co jí řekne taťka, ať je to, co je to.

Je samozřejmě potřeba vědět, že svatý Pavel to psal opravdu v jiné době a že jsme za ta staletí ledacos pochopili víc do hloubky. Ale to opravdu důležité, to, co chce Pavel nejvíc zdůraznit, se od jeho doby vůbec nezměnilo a bude to platit vždycky: A nadto nade všechno mějte lásku, neboť ona je svorník dokonalosti.

 

Milí bratři a sestry,

Velkou část přípravy na tuto promluvu jsem strávil hledáním různých vyobrazení Svaté rodiny v západním křesťanském umění přibližně od středověku výš. Prohlédl jsem si na světové síti mnoho různých obrazů, kreseb a rytin – a každé to vyobrazení by se tak nebo onak dalo zařadit k jednomu ze dvou různých typů:

První typ by se dal nazvat třeba Nazaretský domov: Svatý Josef v dílně koná svou tesařskou práci, Ježíš jako již odrostlejší chlapec mu pomáhá a Maria někde stranou mlčky a se sklopeným zrakem přede na kolovrátku nebo tká na tkalcovském stavu. Tento typ se vyskytuje v křesťanské ikonografii již od středověku; na několika obrazech jej využil i Rembrandt van Rijn, když vložil Svatou rodinu do kulis připomínajících dobový vlámský měšťanský dům, s tesařskými nástroji pověšenými na zdech - Ježíšek je tu ale ještě příliš malý na to, aby mohl Josefovi pomáhat. Nejvíc se ale tento způsob zpodobení Svaté rodiny zřejmě rozšířil v devatenáctém století - všichni jsme asi viděli ony barvotiskové obrázky, určitě hodně ovlivněné romantismem. Je to obraz zabydlenosti v běžném životě, obraz rodinné stability a řádu, vlastně svým způsobem ilustrace dnešního prvního i druhého čtení. Takhle to má vypadat! řekli by možná bojovníci za takzvanou tradiční rodinu. Vidíme tu jasné rozdělení rolí; otec je živitel, matka ochránkyně domácího krbu a tvůrkyně prostředí domova. A s poslušným a přičinlivým synkem je rodinná idyla kompletní.

Jenže v západním křesťanském umění je častější ten druhý typ, v němž je svatá rodina zobrazena naopak ve stavu nezabydlenosti, jako poutníci - buď ve svém provizorním domově v betlémské jeskyni, nebo vyloženě na cestě - pod širým nebem, v sandálech, někdy s oslíkem, který veze Marii a Ježíška. Velice častý název takových obrazů, kreseb nebo rytin v období renesance a baroka je Odpočinek na cestě do Egypta.

V Novém Zákoně můžeme k onomu prvnímu způsobu vyobrazení najít snad jen jediné místo, a to na konci dnešního úryvku evangelia: Ježíš se po epizodě v jeruzalémském chrámu s Josefem a Marií vrátil do Nazareta a poslouchal je. Onen druhý způsob vyobrazení Svaté rodiny jako poutníků je však v Novém Zákoně vykreslen mnohem podrobněji. Těhotná Maria putuje nějakých sto dvacet kilometrů z Nazareta do Ain Karim za Alžbětou. Josef s Marií a ještě nenarozeným Ježíšem pak přibližně stejně daleko do Betléma na sčítání lidu. Čtyřicet dní po Ježíšově narození putují do Jeruzalémského chrámu představit svého prvorozeného syna Hospodinu. Pak musí uprchnout do Egypta; po Herodově smrti jdou zpátky domů. A i v dnešním evangeliu je nacházíme jako poutníky. Maria s Josefem jsou tu zpodobeni v neustálém pohybu, v neustálém zoufalém hledání syna, který se jim ztratil.

Troufám si říci, milí bratři a sestry, že obraz Svaté rodiny jako poutníků je pro nás mnohem víc oslovující, mnohem dynamičtější a mnohem víc odpovídající skutečnému životu, než onen idylický obraz nazaretské domácnosti. Je nám mnohem bližší, i kdybychom s rodinou třeba prožili celý život na jednom místě, v jednom domě nebo bytě. Uvědomujeme si, že rodina jsou ti, se kterými putujeme tímto životem k věčnosti. Jsou to ti, s nimiž se píše příběh našeho života. Nejsme osamělí poutníci, kráčíme ruku v ruce s ostatními ve společenství. Toto společenství se vyvíjí – někteří se k nám při zrození přidají, někteří nás opustí, protože došli do cíle života dříve. Občas se někdo vzdálí jako marnotratný syn; a my se modlíme za jeho návrat a trpělivě čekáme, že přece jen časem zjistí, že doma je doma. Na cestě nás čekají mnohá úskalí, jímž musíme čelit a pouť nevzdávat.

To, co je však nejdůležitější, je Ježíš, který je při všech těchto putováních Svaté rodiny přítomný. Na začátku sice teprve v Mariině lůně; avšak stále je tam, stále putuje s Josefem a Marií. Naše společné putování v rodinách je mnohdy putováním ve tmě a mlze, kdy nevidíme cíl a můžeme si snadno splést cestu a zabloudit. Ježíšova stálá přítomnost na této cestě s námi je však pevný bod, jasná orientace – a radostná jistota, že s ním určitě dojdeme do cíle.

středa 25. prosince 2024

 

Slavnost Narození Páně, ve dne - 2024




1. ČTENÍ  Iz 52,7-10 


Čtení z knihy proroka Izajáše.

 

Jak je krásné vidět na horách nohy posla, který přináší radostnou zprávu, který zvěstuje pokoj, hlásá blaho a oznamuje spásu, který praví Siónu: „Bůh tvůj kraluje!“ Slyš! Tvoji strážní pozdvihují hlas a jásají spolu, neboť vidí na vlastní oči, jak se Hospodin vrací na Sión. Radujte se a jásejte vespolek, jeruzalémské trosky, neboť Hospodin utěšil svůj lid, vykoupil Jeruzalém. Obnažil Hospodin své svaté rámě před očima všech národů a všechny končiny země uzří spásu našeho Boha!

 

 

 

ŽALM 98

 

Odpověď: Uzřely všechny končiny země spásu našeho Boha.

 

Zpívejte Hospodinu píseň novou, neboť učinil podivuhodné věci. 

Vítězství je dílem jeho pravice, jeho svatého ramene. 

Odp.

Hospodin uvedl ve známost svou spásu, před zraky pohanů zjevil svou spravedlnost.  Rozpomenul se na svou dobrotu a věrnost Izraelovu domu. 

Odp.

Všechny končiny země uzřely spásu našeho Boha. 

Jásejte Hospodinu, všechny země, radujte se, plesejte a hrejte! 

Odp.

Hrejte Hospodinu na citeru, na citeru a s doprovodem zpěvu, 

za hlaholu trub a rohů, jásejte před králem Hospodinem!

Odp.

 



 

     2. ČTENÍ  Žid 1,1-6

 

Čtení z listu Židům.

 

Mnohokrát a mnoha způsoby mluvil Bůh v minulosti k našim předkům skrze proroky. V této poslední době však promluvil k nám skrze svého Syna. Jeho ustanovil dědicem všeho a skrze něj také stvořil svět. On je odlesk jeho božské slávy a výrazná podoba jeho podstaty, on všechno udržuje svým mocným slovem. Když vykonal očistu od hříchů, zasedl na výsostech po pravici Boží velebnosti a stal se o to vznešenějším než andělé, oč je převyšuje svou důstojností, které se mu trvale dostalo. Vždyť komu z andělů kdy Bůh řekl: „Ty jsi můj syn, já jsem tě dnes zplodil“? A dále: „Já mu budu otcem a on mi bude synem.“ A až bude opět uvádět svého Prvorozeného na svět, řekne: „Ať se mu klanějí všichni Boží andělé!“

 

 



EVANGELIUM Jan 1,1-18

 

Začátek evangelia podle Jana.

 

Na počátku bylo Slovo, a to Slovo bylo u Boha, a to Slovo byl Bůh. To bylo na počátku u Boha. Všechno povstalo skrze ně a bez něho nepovstalo nic, co jest. V něm byl život a ten život byl světlem lidí. To světlo svítí v temnotě a temnota ho nepohltila. Byl člověk poslaný od Boha, jmenoval se Jan. Přišel jako svědek, aby svědčil o tom světle, aby všichni uvěřili skrze něho. On sám nebyl tím světlem, měl jen svědčit o tom světle. Bylo světlo pravé, které osvěcuje každého člověka; to přicházelo na svět. Na světě bylo a svět povstal skrze ně, ale svět ho nepoznal. Do vlastního přišel, ale vlastní ho nepřijali. Všem, kdo ho přijali, dal moc stát se Božími dětmi, těm, kdo věří v jeho jméno, kdo se zrodili ne z krve, ani z vůle těla, ani z vůle muže, ale z Boha. A Slovo se stalo tělem a přebývalo mezi námi. Viděli jsme jeho slávu, slávu, jakou má od Otce jednorozený Syn, plný milosti a pravdy. Jan o něm vydával svědectví a volal: „To je ten, o kterém jsem řekl: ‘Ten, který přijde po mně, má větší důstojnost, neboť byl dříve než já.’“ Všichni jsme dostali z jeho plnosti, a to milost za milostí. Neboť Zákon byl dán skrze Mojžíše, milost a pravda přišla skrze Ježíše Krista. Boha nikdo nikdy neviděl. Jednorozený Bůh, který spočívá v náručí Otcově, ten o něm podal zprávu.


____________________________________________________


Slůvko pro děti:


Milé děti,

V Janově evangeliu se často hovoří o světle: třeba že svítí v temnotách a tma ho nepohltila. Nebo že bylo světlo pravé, které osvěcuje každého člověka. A právě teď máme kolem sebe hodně světel, i když v tomto ročním období venku moc světla ze sluníčka není: měli jsme adventní věnec, na kterém postupně přibývaly hořící svíčky; teď nám doma třeba svítí stromeček, nebo je svítící vánoční výzdoba v ulicích.

To slovo světlo ale používáme i v trochu jiném významu. Když ve škole něco nechápete, tak vám to paní učitelka musí vysvětlit. A světlo nám připomíná třeba i věta Už je mi to jasné nebo Už se mi rozsvítilo v hlavě (tedy že už jsem něco pochopil).

Na konci dnešního úryvku evangelia je věta o tom, že Bůh Syn, který přišel mezi nás, nám podal zprávu o Otci. Doslova bychom to mohli přeložit takto: Ježíš nám vysvětlil, kdo je Otec. Když se tedy na Ježíše díváme, je nám jasné, jaký je Bůh.

 

Milí bratři a sestry,

Včera v noci jsme rozjímali nad scénou narození v Betlémě: Maria porodila svého prvorozeného syna, zavinula ho do plének a položila do jeslí. Dnes jsme zase slyšeli prolog evangelia podle Jana: Slovo se stalo tělem a přebývalo mezi námi.

Tato slova čteme v liturgii o každém Štědrém večeru a na každý Boží hod vánoční, mnohokrát jsme je již promeditovali. Ale přesto je to celé stále znovu vlastně překvapivé a nečekané. Betlémské děťátko je Bůh, který se stal závislým na péči a lásce člověka. Bůh, který je bezmocný; Bůh, jenž se vydává nám lidem do rukou. A ještě navíc se rodí do situace, kdy jeho nový a křehký život stále visí na vlásku.

Kdyby jej Maria nezavinula do plének a nepoložila do jeslí, nejspíš by to útlé novorozené miminko v chladné jeskyni brzy zemřelo podchlazením. Kdyby jej Maria z nějakého důvodu nemohla kojit, zemřelo by hlady. Kdyby Svatá rodina včas neuprchla do Egypta, maličký Ježíš by skončil stejně jako ostatní betlémské děti jeho věku.

Dogmatičtí teologové by jistě hned namítli, že v Ježíšovi se přece spojuje přirozenost lidská a božská, a ta druhá přece zemřít nemůže. Jenže, tak či onak, výpověď vánočního evangelia velmi dobře odpovídá tomu, jaká je naše zkušenost s Boží přítomností a s Božím jednáním v tomto světě. Jako by se nám Bůh opravdu vydával do rukou, jako bychom ho skutečně mohli nechat v určitém slova smyslu zemřít, tak jak to prorokoval koncem devatenáctého století Friedrich Nietzsche. Můžeme Boha vskutku jistým způsobem učinit v tomto světě nepřítomným. Chceme-li, můžeme jej úplně ignorovat, vůbec jej ve svém životě nebrat v potaz - a je to velice snadné, pokud žijeme v hodně sekulární společnosti, jako je ta u nás doma a víceméně již v celé vyspělé Evropě. Dostali jsme od Boha dary poznávat a měnit svět, a můžeme jich použít k dobru, v souladu s jeho vůlí - ale také úplně opačně, ke zlu. Ale i když Pána Boha ignorujeme a jeho dary využíváme úplně špatně, on se nemstí, netrestá nás. Nemění násilím běh věcí, nevstupuje do řetězců příčin a následků, které my lidé spouštíme. Bůh je svým způsobem vůči nám lidem opravdu bezmocný.

Betlémské dítě, které se narodilo, volá po lásce, blízkosti a péči člověka. Bůh potřebuje nás lidi. Nemá jinou moc, nežli moc lásky. Jeho celé bytí jakoby byl jeden velký apel: Člověče, měj mě rád, buď se mnou, nech se mocí mé lásky proměnit k dobru.

 

 

sobota 21. prosince 2024

 

4. neděle adventní C 2024



1. ČTENÍ Mich 5,1-4a

Čtení z knihy proroka Micheáše.

Toto praví Hospodin:
    „A ty Betléme Efratský, maličký jsi mezi judskými městy, z tebe mi vyjde ten, který bude vládcem v Izraeli, jeho původ je od pradávna, od věčnosti. Proto je Hospodin opustí až do doby, kdy rodička porodí; potom se zbytek jeho bratrů vrátí k izraelským synům. Bude stát a pást v Hospodinově sile, ve velebnosti jména Hospodina, svého Boha, oni pak budou požívat míru, neboť jeho moc se rozšíří až do končin země. On sám pak bude pokojem.“


Žl 80(79),2ac+3b.15-16.18-19 Odp.: 4
Odp.: Pane, Bože, obnov nás, rozjasni svou tvář, a budeme spaseni.

Slyš, Izraelův pastýři, skvěj se září, ty, který trůníš nad cheruby, probuď svou sílu a přijď' nás zachránit!
Odp.
Bože zástupů, vrať se, shlédni z nebe a podívej se, pečuj a tuto révu! Ochraňuj, co tvá pravice zasadila, výhonek, který sis vypěstoval!
Odp.
Ať je tvá ruka nad mužem po tvé pravici, nad člověkem, kterého sis vychoval. Už od tebe neustoupíme, zachovej nás naživu, a budeme velebit tvé jméno.
Odp.


2. ČTENÍ Žd 10,5-10

Čtení z listu Židům.

Bratři a sestry!
   Když Kristus přicházel na svět, řekl: „Oběti krvavé ani nekrvavé jsi nechtěl, ale připravil jsi mi tělo. V celopalech a v obětech za hřích jsi neměl zálibu. Proto jsem řekl: Tady jsem, abych plnil, Bože, tvou vůli, jak je to o mně psáno ve svitku knihy.“ Po prvních slovech: „Oběti krvavé ani nekrvavé, celopaly ani oběti za hřích jsi nechtěl a neměl jsi v nich zálibu,“ - a přece to všechno se obětuje podle Zákona - hned dodává: „Tady jsem, abych plnil tvou vůli.“ To první ruší, aby ustanovil to druhé. A touto „vůli“ jsme posvěceni obětováním těla Ježíše Krista jednou provždy.


EVANGELIUM Lk 1,39-45

Slova svatého evangelia podle Lukáše.

 V těch dnech se Maria vydala na cestu a spěchala do jednoho judského města v horách. Vešla do Zachariášova domu a pozdravila Alžbětu.
   Jakmile Alžběta uslyšela Mariin pozdrav, dítě se radostně pohnulo v jejím lůně. Alžběta byla naplněna Duchem svatým a zvolala mocným hlasem: „Požehnaná jsi mezi ženami a požehnaný plod života tvého! Jak jsem si zasloužila, že matka mého Pána přišla ke mně? Vždyť jakmile zazněl tvůj pozdrav v mých uších, dítě se radostně pohnulo v mém lůně. Blahoslavená, která jsi uvěřila, že se splní to, co ti bylo řečeno od Pána!“

___________________________________________________________________


Slůvko pro děti:

Milé děti,

Prorok Micheáš v prvním čtení předpovídá, že Spasitel se narodí v Betlémě. Říká: Ty, Betléme, jsi mezi judskými městy sice maličký, ale přesto z Tebe vzejde velký a mocný vladař, a za jeho vlády bude dobře, protože všichni budou spolu žít v míru.

Za dva dny oslavíme příchod Pána Ježíše jako maličkého chudého dítěte do malé stáje na kraji malého městečka Betléma. Jsme zvyklí na to, že když někdo vládne, tak je mocný a většinou bydlí v nějakém paláci v hlavním městě. Ale ten největší Vládce je zároveň jakoby nejmenší – aby bylo všem úplně jasné, že on nevládne žádnou jinou mocí než mocí své lásky.

 

Milí bratři a sestry,

Alžběta při své chvále Matky Boží používá dvě slova, která se při povrchním pohledu zdají mít podobný význam: Nejprve Požehnaná tys mezi ženami, a poté Blahoslavená, která jsi uvěřila. V řeckém originále jde o přídavná jména eulogéméne (odpovídající latinskému benedicta) a makaría (latinsky beata). To první by se dalo doslova přeložit jako ta, nad kterou bylo proneseno dobré slovo, to druhé znamená šťastná nebo blažená.

To první tedy vyjadřuje výjimečné Boží obdarování a Boží milost, kterou byla Maria zahrnuta. Je to přesně to, co Maria vzápětí vyzpívá jako odpověď na Alžbětin pozdrav: Učinil mi veliké věci ten, který je mocný. To druhé se týká samotné Marie a její víry. Maria - v holé víře, bez jakýchkoli kalkulů a lidských jistot - odpovídá kladně na Boží pozvání být matkou jeho Syna.

Možná nám, moderním lidem, přijde tato Mariina víra až bláznivá a její rychlé rozhodnutí trochu nezodpovědné. Jsme zvyklí každé své životní rozhodnutí (včetně oněch méně závažných) pečlivě zvážit, zpravidla se na takový krok důkladně a dlouho připravujeme studiem nebo jinou formací. Snažíme se poznat sebe samé a to, zda je pro nás něco takového vhodné. Bereme v potaz všechna možná pro a proti, a někdy je vážíme jak na lékárnických vahách - v úzkosti, jestli si náhodou zvažovaným životním krokem nějak nezkomplikujeme život, který je krátký a my v něm přece musíme být za každou cenu šťastní a spokojení. Máme k dispozici moderní psychologii, v církvi duchovní rozlišování a duchovní doprovázení, můžeme využít služeb různých vztahových a mentálních koučů, máme supervizi a já nevím co ještě. Jenže stejně - poslední krok k rozhodnutí musíme stejně udělat v holé víře a důvěře. Musíme jej učinit v holém spolehnutí se na to, že - pokud naše rozhodování bylo zodpovědné a vede směrem k dobru a lásce - nás Pán povede, půjde touto cestou s námi, bude nám pomáhat a daruje nám všechny potřebné dary.

Maria je požehnaná kvůli Bohu - proto, že si ji vyvolil a zahrnul ji mimořádnou milostí. Ale blahoslavená je kvůli sobě samé a své víře, se kterou dokázala říci Bohu své ano. Pomyslíme-li na její pozemský život, pak podle lidských měřítek nebyl vůbec snadný, klidný ani přímočarý. Maria se svým neobyčejným synem zažila mnoho trápení a těžkostí. Ale přesto ji Alžběta nazývá blahoslavenou, tedy šťastnou - protože Maria uvěřila, že se na ní všechna  Boží zaslíbení opravdu splní.

 

sobota 14. prosince 2024

 

3. neděle adventní C 2024



1. ČTENÍ Sof 3,14-18a

Čtení z knihy proroka Sofoniáše. 

   Jásej, siónská dcero, zaplesej, Izraeli, raduj se a vesel celým srdcem, jeruzalémská dcero! Zrušil Hospodin tvůj trest, odstranil tvé nepřátele, uprostřed tebe je Hospodin izraelským králem, zla se už neboj! V onen den bude řečeno Jeruzalému: Neboj se, Sióne, ať nejsou tvoje ruce malátné! Hospodin, tvůj Bůh, je uprostřed tebe, hrdina, vítěz, plesá nad tebou v radosti, obnovil k tobě svou lásku, s veselím nad tebou jásá jako ve dnech svátku.



Iz 12,2-3.4bcd.5-6 Odp.: 6
Odp.: Plesejte a jásejte,neboť nad vámi vládne Svatý Izraele.

Bůh je má spása! Bez obavy mohu doufat. Hospodin je má síla a statečnost, stal se mou spásou. S radostí budete vážit vodu z pramenů spásy.
Odp.
oslavujte Hospodina, vzývejte jeho jméno! Hlásejte mezi národy jeho díla, zvěstujte vznešenost jeho jména!
Odp.
Zpívejte Hospodinu, neboť učinil velkolepé věci, ať je to známo po celé zemi! Plesejte a jásejte, obyvatelé Siónu, neboť nad vámi vládne Svatý Izraele.
Odp.



2. ČTENÍ Flp 4,4-7

Čtení z listu svatého apoštola Pavla Filipanům.

Bratři a sestry!
   Radujte se stále v Pánu, opakuji: Radujte se! Vaše ušlechtilost ať je známá všem lidem. Pán je blízko. O nic nemějte starost! Ale ve všem předkládejte Bohu své potřeby v modlitbě a prosbě s děkováním.
   Pak Boží pokoj, který převyšuje všecko pomyšlení, uchrání vaše srdce a vaše myšlenky v Kristu Ježíši.



EVANGELIUM Lk 3,10-18

Slova svatého evangelia podle Lukáše. 

   Lidé se ptali Jana (Křtitele): „Co máme dělat?“
   Odpovídal jim: „Kdo má dvoje šaty, ať se rozdělí s tím, kdo nemá žádné. A kdo má něco k jídlu, ať jedná stejně.“ Přišli také celníci, aby se dali pokřtít, a ptali se ho: „Mistře, co máme dělat?“ On jim odpověděl: „Nevybírejte víc, než je stanoveno.“ I vojáci se ho ptali: „A co máme dělat my?“ Odpověděl jim: „Na nikom se nedopouštějte násilí, nikoho nevydírejte, buďte spokojeni se svým žoldem.“
   Lid byl plný očekávání a všichni uvažovali o tom, zdali Jan není Mesiášem. Jan jim všem na to říkal: „Já vás křtím vodou. Přichází však mocnější než já; jemu nejsem hoden ani rozvázat řemínek u opánků. On vás bude křtít Duchem svatým a ohněm. V ruce má lopatu, aby pročistil (obilí) na svém mlatě a pšenici uložil na sýpce; plevy však bude pálit ohněm neuhasitelným.“
    Dával lidu ještě mnoho jiných napomenutí a hlásal mu radostnou zvěst.

______________________________________________________ 

Slůvko pro děti

 Milé děti,

Svatý Pavel píše křesťanům do města Filip, aby se stále radovali a o nic neměli starost. Myslíte, děti, že je to vůbec možné? Když jste ještě malé a nejste třeba v posteli s nějakou nemocí, tak to možná docela jde. Ale vy, děti, které jste už větší, víte, že to tak jednoduché není. Někdy jsme smutní, někdy máme starost, třeba jak zítra dopadne písemka ve škole. Ale svatý Pavel samozřejmě nezapomněl Filipským napsat, proč se mohou stále radovat a nemít starosti. Pán je blízko. Ježíš, který nás má rád, je nám stále nablízku - ať se radujeme, nebo jsme smutní, nebo si o něco děláme starosti.

 

Milí bratři a sestry,

Bude dobré si připomenout verše, které předcházejí dnešnímu úryvku evangelia. Je to kázání Jana Křtitele, na než jeho posluchači reagují onou naléhavou otázkou Co máme dělat?

Zmijí plemeno! Kdo vám ukázal, jak uniknout trestu, který už hrozí? Přinášejte tedy plody hodné obrácení! Nezačínejte si zas namlouvat: 'Naším otcem je Abrahám!', neboť vám říkám: Bůh může (oživit) tyhle kameny a Abrahámovi z nich udělat děti. Sekera je už také přiložena ke kořenu stromů; každý strom, který nenese dobré ovoce, bude poražen a hozen do ohně!“

Docela to vypadá, že Janovi posluchači, kteří se u něj chtějí nechat pokřtít, se ptají Co máme dělat? nikoli z radosti, že přichází Boží království, ale ze strachu: s tímto královstvím přichází Boží soud a Boží hněv, a oni teď hledají cestu, jak tomu všemu uniknout. A dnešní úryvek evangelia končí větou, jež obsahuje zdánlivý protimluv: Jan dával lidu ještě mnoho jiných napomenutí a hlásal mu radostnou zvěst.

Jako by v těchto slovech zaznívala jedna z nejklíčovějších otázek prožívání našeho křesťanství, našeho obrazu Boha a všeho, co s tím souvisí. Možná nejlépe to ve zkratce vystihuje jedna německá slovní hříčka: z radostné zvěsti (Frohbotschaft) se může stát zvěst hrozivá (Drohbotschaft). Věříme v Boha, kterého nazýváme nekonečnou Dobrotou, Milosrdenstvím, ba Láskou samotnou. Na druhé straně ovšem slyšíme slova Jana Křtitele o zmijím plemeni a o sekyře přiložené ke kořeni stromu.

A asi máme, milí bratří a sestry, podobnou obojakou zkušenost, hledíme-li očima víry na příběh svého vlastního života. V některých obdobích jsme intenzivně vnímali Boží něžnou lásku a péči, ale jindy jako by se k nám Boží prozřetelnost příliš něžně a láskyplně nezachovala: mohli jsme třeba zažít krutě nevyslyšenou modlitbu, ztrátu někoho blízkého v nejhorší možné chvíli, vlastní morální selhání, ze kterého nám bylo zle ze sebe samých a cítili jsme se zralí na pád do pekelných hlubin.

Měl jsem, milí bratři a sestry, ve svém životě, docela krátce po své konverzi, jedno docela skrupulózní období, kdy jsem Boha vnímal zejména jako někoho, kdo má nároky. A mimo jiných věcí mne z něho osvobodila věta z prvního listu Janova, ke které jsem se neustále a opakovaně vracel: Strach nemá v lásce místo, protože dokonalá láska strach vyhání; strach (počítá) s trestem, a kdo má strach, není v lásce přiveden k dokonalosti.

Svatý Jan Evangelista ji napsal již v pokročilém věku, na konci svého dlouhého života, ve kterém zažil a promeditoval všechno možné - a to naplnilo jeho srdce moudrostí a opravdovým poznáním Boha. Bratr Roger z Taizé to shrnul v jediné větě: Když byl svatý Jan už v letech, nemohl než jen opakovat: Bůh je láska. Jan, po všech peripetiích svého života, po všech prožitých radostech a těžkostech, objevil jádro víry; svědčí o tom, že naše křesťanství je skutečně jen a jen radostná zvěst o Boží lásce, že v ní strach nemá místo. A podobně dozrála ve svém životě, i když lidsky vzato velmi krátkém, i malá svatá Terezie, učitelka církve. Paradoxně možná právě zkušenost tvrdého a přísného režimu v klášteře v Lisieux a představy nekompromisně soudícího Boha - v době, kdy byla francouzská církev ještě hodně ovlivněná jansenismem - nakonec malou svatou Terezii přivedla k objevu její malé cesty lásky.

A snad právě toto mají brzo zažít i posluchači Jana Křtitele: Jan jim zatím hlásá především to, že přicházející Království s sebou nese nekompromisní nárok. Ale Jan je jen Předchůdce, za ním přichází někdo mocnější, než je on sám. A až se Janovi posluchači potkají s ním, objeví, že Janova přísná slova byla přece jen opravdu radostnou zvěstí. Že přicházející Boží království je opravdu jen královstvím lásky, přijetí a odpuštění.

sobota 7. prosince 2024

 

2. neděle adventní C 2024



1. ČTENÍ Bar 5,1-9

Čteni z knihy proroka Barucha

   Svlékni ze sebe, Jeruzaléme, roucho své žalosti a soužení a oblékni se v ozdobu věčné slávy, kterou ti dává Bůh.
   Přioděj se rouchem spravedlnosti od Boha a vstav si na hlavu korunu slávy Věčného. Každému, kdo je pod nebem, ukáže Bůh tvůj jas.
   Neboť navěky ti bude dáno jméno od Boha: „Pokoj spravedlnosti“ a „Vznešenost bázně Boží“. Vzchop se, Jeruzaléme, a postav se na výšině, pohleď na východ a podívej se na své děti, které se shromáždily na rozkaz Svatého od východu slunce až na západ. Jak se radují z toho, že Bůh na ně pamatoval! Neboť vyšly z tebe pěšky, vedeny od nepřátel, ale Bůh je přivede k tobě, nesené se slávou jako na královském trůnu. Bůh totiž rozkázal snížit každou vysokou horu, odvěké pahorky, a vyplnit údolí na rovnou zemi, aby Izrael kráčel bezpečně k Boží slávě. Také lesy a každý vonný strom zastíní Izraele na Boží rozkaz. Ano, Bůh přivede Izraele, který se bude radovat ve světle jeho velebnosti, s milosrdenstvím a se spravedlnosti, která z něho prýští.



Žl 126(125),1-2ab.2cd-3.4-5.6 Odp. 3
Odp.: Hospodin s námi udělal velkou věc, naplnila nás radost.

Když Hospodin přiváděl siónské zajatce, byli jsme jako ve snách. Tehdy byla naše ústa plná smíchu a náš jazyk plný jásotu.
Odp.
Tehdy se říkalo mezi pohany: „Velkou věc s nimi udělal Hospodin!“ Ano, velkou věc s námi udělal Hospodin, naplnila nás radost.
Odp.
Hospodine, změň náš osud, jako se mění údolí na jihu země. Kdo sejí v slzách, žnout budou s jásotem.
Odp.
Vycházejí s pláčem, když nesou semeno k setí: přijdou však s jásotem přinesou své snopy.
Odp.



2. ČTENÍ Flp l,4-6.8-11

Čteni z listu svatého apoštola Pavla Filipanům.

Bratři a sestry!
    Ve všech svých modlitbách s radostí prosím za vás za všechny. Vždyť od prvního dne až do této chvíle mi pomáháte v rozšiřování evangelia. Jsem totiž přesvědčen, že ten, který ve vás toto dobré dílo začal, dokončí ho až ke dni Krista Ježíše. Ano, Bůh je mi svědkem, jak po vás po všech vroucně hořím láskou Krista Ježíše. A za to se modlím: ať stále víc a více roste vaše láska a s ní i poznání a všestranný úsudek, abyste dovedli volit to lepší, čistotou jen zářili a byli bez hříchu pro onen den Kristův, s plnou mírou dobrých skutků, vykonaných ve spojení s Ježíšem Kristem, k Boží chvále a slávě.



Evangelium Lk 3,1-6

Slova svatého evangelia podle Lukáše.

    V patnáctém roce vlády císaře Tiberia, když Poncius Pilát byl místodržitelem v Judsku, Herodes údělným knížetem v Galileji, jeho bratr Filip údělným knížetem v Itureji a v Trachonitidě, Lysaniáš údělným knížetem v Abiléně, za velekněží Annáše a Kaifáše, uslyšel na poušti Boži slovo Jan, syn Zachariášův.
   Šel do celého okolí Jordánu a hlásal křest pokání, aby byly odpuštěny hříchy. Tak je psáno v knize řeči proroka Izaiáše: „Hlas volajícího na poušti: Připravte cestu Pánu, vyrovnejte mu stezky! každé údolí ať je zasypáno, každá hora a každý pahorek srovnán; kde je co křivého, ať je narovnáno, cesty hrbolaté ať se uhladí! A každý člověk uzří Boží spásu.“

______________________________________________________________ 

Slůvko pro děti:

Milé děti, představte si, že byste – třeba z dlouhé chvíle – vzaly všechny vaše hračky a nasypali byste je na velkou hromadu před dveře vašeho pokojíčku. A pak by k vám třeba chtěla přijít vaše maminka, dát vám pusu, nebo svačinu, nebo něco jiného. Ale nemohla by dovnitř. Musela by počkat, až ty hračky zase uklidíte. Určitě by to uklízení byla větší práce než vytvoření té hromady. Ale jedině tak by za vámi maminka mohla přijít.

A my se v adventě snažíme o něco podobného. Máme si uklidit v srdci, aby tam mohl Pán Ježíš přijít.

 

Milí bratři a sestry,

Prorok Baruch adresuje své poselství, které jsme četli v prvním čtení, městu Jeruzalému ve velmi těžké a prakticky beznadějné době. Baruch sám je v babylonském zajetí, ale hovoří ke zbytku lidu Izraele, který nebyl deportován do Babylóna a zůstal v Judsku. Jeruzalém je v tuto chvíli zdevastovaný, s pobořenými hradbami a zpustošeným chrámem, ve kterém se již nemohou konat bohoslužby ani oběti. Lidsky viděno není žádná naděje; vypadá to, že Hospodin svůj lid opustil a nechal jej na pospas.

Z tohoto pohledu jsou prorokova slova překvapivá. Čekali bychom, že bude svému lidu dodávat střízlivou a realistickou naději, která by nějak současnou situaci brala v úvahu; něco ve smyslu Vytrvejte, Hospodin se jistě nějak postará a bude zas dobře. Jenže prorok píše slova, jež vzhledem k tomu, jak na tom Izrael je, znějí jako z říše fantazie: Svlékni ze sebe, Jeruzaléme, roucho své žalosti a soužení a oblékni se v ozdobu věčné slávy. Vstav si na hlavu korunu slávy Věčného.

Prorok je ovšem prorokem právě proto, že vidí skutečnost jaksi Božíma očima. Nebo lépe řečeno, že za skutečností, ať je jakákoli, vždycky vnímá Boží přítomnost, že má Hospodina neustále na zřeteli, jak říká jeden žalmový verš. Pohled proroka se nezastavuje u beznadějné situace, která zdánlivě nastala. Za vší temnotou vidí jas Boží slávy, vidí Hospodina, který svá vyvolení a zaslíbení nemění, ani je nebere zpět; Hospodina, který svůj lid miluje věčnou láskou a stále je s ním, byť občas dopustí neštěstí.

Jiný prorok, Jan Křtitel, pak v evangeliu hlásá křest pokání, a jeho kázání je evangelistou Lukášem komentováno úryvkem z knihy proroka Izajáše: Připravte cestu Pánu, vyrovnejte mu stezky. A k této výzvě se pak přidává zaslíbení Každý člověk uzří Boží slávu. Jan Křtitel vyzývá k tomu, aby ti, kdo ho slyší, získali tentýž prorocký pohled na svět, jaký má on sám. Aby za vším viděli Boží slávu, možná i navzdory tomu, co se právě děje.

Abychom za skutečností opravdu duchovním zrakem viděli Ježíšovu lásku, abychom nezapomínali na to, že ve všech turbulencích světa je skutečným Pánem dějin On, musíme projít vnitřní očistou, musíme srovnat hory naší pýchy a soběstačnosti a údolí našeho smutku a beznaděje. Všechno tohle; pýcha, pocit, že zvládám život úplně sám a nikoho k tomu nepotřebuji – nebo naopak smutek a pocit, že se vše nenávratně kazí – nás uzavírá do sebe, obrací náš pohled jen na naše malé já. A pak nejsme schopni vidět Ježíše, který přichází do našeho života v každé chvíli. Kéž nám tedy všechny naše adventní snahy – ať již o lepší modlitbu nebo třeba o zřeknutí se zbytečných věcí – pomohou právě k tomuto cíli. Abychom měli prorocký pohled, abychom opravdu viděli, že Pán je s námi – a tak byli naplněni nadějí.

 

sobota 30. listopadu 2024


 

1. neděle adventní C 2024



1. ČTENÍ Jer 33,14-16

Čtení z knihy proroka Jeremiáše

   Hle, blíží se dni – praví Hospodin – kdy splním sliby, které jsem dal o Izraelovu a o Judovu domu.V ty dny, za toho času vzbudím Davidovi zákonitý výhonek, který bude uskutečňovat právo a spravedlnost na zemi. Za těch dnů dojde Juda spásy a Jeruzalém bude bydlet v bezpečí. To je jméno, kterým ho budou nazývat: „Hospodin je naše spravedlnost.“




Žl 25(24),4-5ab.8-9.10+14 Odp.: 1b
Odp.: K tobě, Hospodine, pozvedám svou duši.

Ukaž mi své cesty, Hospodine, a pouč mě o svých stezkách. Veď' mě ve své pravdě a uč mě, neboť ty jsi Bůh, můj spasitel.
Odp.
Hospodin je dobrý a dokonalý, proto ukazuje hříšníkům cestu. Pokorné vede k správnému jednání, pokorné učí své cestě.
Odp.
Hospodinovo jednáni je jen láska a věrnost pro ty, kdo plní jeho smlouvu a nařízení. Důvěrně se stýká Hospodin s těmi, kdo se ho bojí, dává jim poznat svou smlouvu.
Odp.



2. ČTENÍ 1Sol 3,12-4,2

Čtení z prvního listu svatého apoštola Pavla Soluňanům.

Bratři a sestry!
   Ať ve vás Pán rozhojňuje stále víc a více lásku jednoho k druhému i ke všem lidem, jako ji i my máme k vám. Ať posilní vaše srdce, abyste byli bezúhonní a svatí před Bohem, našim Otcem, až přijde náš Pán Ježíš se všemi svými svatými.
   Nakonec pak vás, bratři, prosíme a napomínáme v Pánu Ježíši: jak jste se od nás naučili, že máte žít, abyste se líbili Bohu, a jak i žijete, tak ať v tom vynikáte ještě více. Víte přece, které příkazy jsme vám dali z moci Pána Ježíše.




EVANGELIUM Lk 21,25-28.34-36

Slova svatého evangelia podle Lukáše.

Ježíš řekl svým učedníkům:
    „Budou znamení na slunci, na měsíci i na hvězdách, na zemi úzkost národů, bezradných nad hukotem a příbojem moře; lidé budou zmírat strachem a očekáváním toho, co přijde na celý svět, neboť hvězdný svět se zachvěje. A tehdy (lidé) uvidí Syna člověka přicházet v oblaku s velikou mocí a slávou. Až to začne, vzpřimte se a zdvihněte hlavu, protože se blíží vaše vykoupení.
   Dejte si pozor, aby vaše srdce nebyla zatížena nestřídmosti, opilstvím a pozemskými starostmi, aby vás den (soudu) nezastihl znenadání jako léčka; přijde totiž na všechny, kdo přebývají na celé zemi. Proto bděte a modlete se v každé době, abyste mohli všemu tomu, co se má stát, uniknout a obstát před Synem člověka.“

____________________________________________________________________


Místo Slůvka pro děti bude dnes představení adventní aktivity 'Cesta za Ježíšem'.

 






Milí bratři a sestry,

Dnes, na prahu nového liturgického roku, bych se chtěl společně s vámi zamyslet nad jednou stěžejní větou z dnešního evangelia: Dejte si pozor, aby vaše srdce nebyla zatížena nestřídmosti, opilstvím a pozemskými starostmi.

Zvratné sloveso být zatížen, které se v této větě objevuje, neznamená jen něco, co náš pohled obrací směrem k zemi, takže již pak nejsme schopni vidět skutečnost takříkajíc z nebeské perspektivy - ale jinak jsme celkem spokojeni. V řeckém originále můžeme tento výraz chápat i jako břemeno; jako něco, co nás sráží, co si v životě vlečeme, co nám brání v plnosti života, radosti a lásky.

Možná to nejpodstatnější, čím jsou v tomto smyslu naše srdce zatížena, je ono poslední, o čem Pán hovoří: pozemské starosti. Dvě další věci, které Ježíš zmiňuje, nestřídmost a opilství, jsou často jen důsledek: abychom od svých životních problémů měli alespoň chvilku klid, utíkáme se k tomu, že je zajídáme, zapíjíme, nebo používáme ještě jiné tlumící prostředky.

Když jsem včera přemýšlel o tom, čím se s vámi mám podělit ohledně mého pochopení dnešního Božího slova, napadl mne velmi starobylý antický mýtus o Pandořině skřínce, který se nejspíš objevuje již u řeckého básníka Hesiodóta, asi 700 let před Kristem: olympští bohové stvořili překrásnou a univerzálně talentovanou dívku Pandoru (Pan-dora znamená Vším obdarovaná), kterou poslali na zem. Jenže Pandora měla opravdu všechny dary, i ty velmi negativní. Veškerou negativitu  si ovšem s sebou na zem nesla uzavřenou ve schránce, kterou neměla nikdy otevřít. Jenže jednu chvíli, puzena zvědavostí, co je asi uvnitř, Pandora svou schránku otevřela (v jiném podání to udělal její manžel Epimétheus, bratr Prométhea). A všechno špatné a zlé - nemoci, konflikty, nenávist - ze schránky uniklo do světa. Zděšená Pandora svou schránku rychle zavřela - ale stalo se tak vlastně v nejhorší chvíli. Všechno špatné už bylo venku - a uvnitř, úplně na dně, zůstala jen naděje.

Tento antický mýtus mi připadá trochu jako podobenství o současné době. Žijeme v zemi, která má ve srovnání s drtivou většinou zbytku světa neskutečně vysokou kvalitu života. Máme se mnohem lépe než jakákoli generace našich předků. Ale přesto - jako by naše srdce byla zatížena oněmi pozemskými starostmi stále víc a víc. A nejde jen o neustálý stres, o to, že naše životy často vypadají jako závod s časem. A nejde ani jen o starosti, které máme my sami nebo okruh naší rodiny či našich blízkých. Jde často o skutečnosti, o kterých čteme, slyšíme, nebo je přímo vidíme v médiích, a které se týkají celé lidské rodiny: eskalace válečných konfliktů, hluboké a zdánlivě nepřekonatelné rozdělení ve společnosti i v církvi, klimatická změna, úzkost z budoucnosti světa, který se mění mnohem rychleji, než je lidská duše schopná pobrat a nějak se přizpůsobit. Často si v poslední době říkám, že vůbec nezávidím dnešním mladým lidem - v devadesátých letech, po pádu komunismu, když mi bylo mezi dvaceti a třiceti, vypadala budoucnost světa mnohem optimističtěji než dnes.

Jako bychom kolem sebe viděli téměř výhradně jen to, co nás přivádí k úzkosti, nebo k naštvanosti na to, jak svět vypadá a kam se ubírá. Jakoby naděje opravdu zůstala na dně Pandořiny skříňky. Jenomže bez naděje nemůžeme žít, bez optimistické vyhlídky na budoucnost nemůžeme dost dobře prožívat svou přítomnost. Papež František všechno tohle asi dobře tušil, když jako motto nadcházejícího Svatého roku zvolil sousloví Poutníci naděje.

Dnešní evangelium, jež slyšíme na prahu nového liturgického roku, je výzvou k tomu, abychom v sobě obnovili naději. Další klíčový verš, který v něm najdeme, jsme slyšeli již tento čtvrtek, v posledním týdnu liturgického mezidobí. Vzpřimte se a zvedněte hlavu, neboť se blíží vaše vykoupení. Naše budoucnost spočívá v Kristu, který je Alfa a Omega dějin, který nás miluje, který za nás dal svůj život, a který nakonec přijde a vše obnoví.

Ježíš pak ještě říká Bděte a modlete se, abyste mohli obstát před Synem člověka. A myslím, že nemáme tento výrok chápat ani tak jako výzvu k tomu, abychom se úpěnlivě modlili o shovívavost a smilování, až dojde na osobní bilanci našeho života před Bohem. Jde zejména o to, abychom v sobě stálou modlitbou a bdělostí srdce uchovávali a živili právě onu naději, které máme dnes tolik zapotřebí: naději, že Boží království lásky nakonec s Ježíšem přijde v plnosti.

 

 

 

 

sobota 23. listopadu 2024

 

Slavnost Ježíše Krista Krále B 2024



1. ČTENÍ Dan 7, 13 - 14

Čtení z knihy proroka Daniela. 

   Díval jsem se v nočním vidění, a hle - s nebeskými oblaky přicházel (někdo) jako syn člověka, došel až k starci velikého věku, přivedli ho k němu.
   Byla mu dána moc, sláva a království, a sloužily mu všechny národy, kmeny i jazyky: jeho moc je věčná, u ta nepřestane, jeho království nebude zničeno.



Žl 93 ( 92 ), 1ab. 1c-2. 5 Odp.: 1a
Odp.: Hospodin kraluje, oděl se velebností.

Hospodin kraluje, oděl se velebností, oděl se Hospodin, opásal se mocí.
Odp.
Dal světu základ, že nezakolísá. Pevný je trůn tvůj od pradávna, jsi od věčnosti.
Odp.
Tvé výroky jsou nejvýš spolehlivé, tvému domu přísluší svatost, Hospodine, na věčné časy.
Odp.


2. ČTENÍ Zj 1, 5-8

Čtení z knihy Zjevení svatého apoštola Jana. 

   Ježíš Kristus je svědek hodný víry, prvorozený z mrtvých a vládce nad pozemskými králi. Tomu, který nás miluje, který nás obmyl od našich hříchů svou krví a udělal z nás královský národ a kněze Boha Otce, tomu bud' sláva a vláda na věčné věky! Amen.
   Hle, přichází v oblacích! Každé oko ho uvidí, i ti, kdo ho probodli, a budou pro něj naříkat všechna pokolení na zemi. Ano, amen.
   Já jsem alfa i omega, praví Pán Bůh, který je, který byl a který přijde, Vševládný.



EVANGELIUM Jan 18, 33b-37

Slova svatého evangelia podle Jana. 

   Pilát řekl Ježíšovi: "Ty jsi židovský král?" Ježíš odpověděl: "Říkáš to sám ze sebe, anebo ti to řekli o mně jiní?" Pilát odpověděl: "Copak jsem já žid? Tvůj národ, to je velekněží, mi tě vydali. Čeho ses dopustil?"
   Ježíš na to řekl: "Moje království není z tohoto světa. Kdyby moje království bylo z tohoto světa, moji služebníci by přece bojovali, abych nebyl vydán židům. Ne, moje království není odtud."
   Pilát se ho zeptal: "Ty jsi tedy přece král?" Ježíš odpověděl: "Ano, já jsem král. Já jsem se proto narodil a proto jsem přišel na svět, abych vydal svědectví pravdě. Každý, kdo je z pravdy, slyší můj hlas."

------------------------------------------------------------------------------------------------

 Slůvko pro děti:

 Milé děti, jak řídí třeba paní ředitelka naší školu tady v Žebětíně? No, napřed vystudovala vysokou školu, aby se mohla stát paní učitelkou, pak učila, pak ji zvolili za paní ředitelku - a ona tím pádem má pravomoc třeba vyhlašovat ředitelské volno, nebo se starat o to, aby škola měla třeba dost peněz nebo učebních pomůcek, nebo něčeho podobného. Samozřejmě na to má tým lidí, pana zástupce, paní ekonomku, paní učitelky a pány učitele, ale protože je ředitelka, tak nakonec důležitá rozhodnutí má na starosti ona. Něco podobného jsou naši páni starostové – obyvatelé Žebětína nebo Kohoutovic si je zvolili, a tak oni teď mají pravomoc a zodpovědnost řídit, jak to u nás v Žebětíně nebo v Kohoutovicích bude fungovat: třeba co se musí postavit nebo opravit. Zase, nejsou na to sami, ale důležitá rozhodnutí musejí udělat oni.

 Ale jak vládne Pán Ježíš? Dost jinak. Jediná jeho moc je to, že v Něj opravdu uvěříme, v srdci si Ho zamilujeme  - a budeme naslouchat, co nám říká, a jednat podle toho.

 

 Milí bratři a sestry,

 V rozhovoru Piláta a Ježíše v dnešním evangeliu dochází vlastně ke konfrontaci království tohoto světa a toho, co Ježíš již od počátku své veřejné činnosti (a ještě před ním Jan Křtitel) nazývá Božím královstvím.

Pilát je místodržící římské provincie Judea - tedy reprezentant římského císaře, vládce téměř celého tehdy známého světa. Má za sebou vojenskou, správní a ekonomickou moc. V dnešním úryvku evangelia podle Jana se Pilát chová – dnešním jazykem řečeno – zcela profesionálně; přesně tak, jak mu to z moci jeho úřadu přísluší. V jím spravované provincii došlo k incidentu, který je třeba vyřešit, aby byl klid a pořádek. Vznikl spor, který je třeba řádně rozsoudit, a pokud to bude nutné, potrestat viníka. Pilát nemluví a nejedná za svou vlastní osobu, ale právě jen z titulu své funkce místodržícího. Když se ho Ježíš zeptá poněkud osobně: Říkáš to sám za sebe, nebo ti to řekli o mně jiní?, Pilát nevyjadřuje svůj vlastní názor, ale pokračuje ve výslechu: Copak jsem já Žid? Tvůj národ, to je velekněží, mi tě vydali. Čeho ses dopustil?

 Právě na pozadí těchto Pilátových slov a činů, zcela řízených logikou tohoto světa, se ukazuje, jak je Ježíšovo království úplně jiné, jak opravdu z tohoto světa není. Ježíš nemá vůbec žádnou moc. Nemá u sebe ani svých Dvanáct. Ti by bojovali, kdyby Ježíšovo království bylo z tohoto světa; a Petr se o to v Getsemanské zahradě při Ježíšově zatčení koneckonců pokoušel. Jenže teď se všichni rozprchli.  Za chvíli bude Ježíš vydán na potupnou smrt. A přece – nakonec o sobě se vší důrazností a bez jakýchkoli pochyb prohlašuje: Ano, já jsem král, já jsem se proto narodil a proto přišel na svět. A pak, v poslední větě dnešního úryvku, Ježíš objasňuje, co je podstatou Jeho království. Každý, kdo je z pravdy, slyší můj hlas. Ježíšovo království je vnitřní skutečnost, rodí se v lidských srdcích z víry v Krista a ve slyšení a přijímání Jeho slova.

 Bratři a sestry, moc nerad hovořím o tématech spojených s politikou, protože to často vede k rozdělení, frustraci a naštvanosti. Rozhodně bych při naší nedělní meditaci nad texty Písma raději hovořil o něčem jiném. Jenže si právě dnes nemohu pomoci. Srovnání podstaty oněch dvou království – království tohoto světa a království Ježíšova – nám totiž odhaluje, jak je nebezpečné a nakonec destruktivní pokoušet se Krista s Pilátem nějak smiřovat; tedy snažit se Boží království a jeho hodnoty prosazovat nikoli skrze svobodné vnitřní přesvědčení a jím motivované jednání lidí obrácených ke Kristu a slyšících Jeho slovo, ale prostředky světské moci.  Myslím, že o tom jasně svědčí i několik příkladů z posledních let.

 U našich severních sousedů v Polsku místní církev masivně podporovala stranu Právo a spravedlnost v letech, kdy byla u moci. Slibovala si od této vlády větší prosazení křesťanských hodnot ve společnosti. Právo a spravedlnost ovšem již v Polsku nevládne, a jediný efekt, který toto podivné spojenectví přineslo, je rapidní odklon zejména mladých lidí od církve. Někdejší katolické Polsko je v současné době snad nejrychleji se sekularizující zemí v Evropě.

 Ve Spojených státech zase mnoho křesťanů - hlavně z řad evangelikálních církví - oslavuje nově zvoleného prezidenta málem jako Mesiáše, který zachrání Ameriku před zhoubnými následky levicových ideologií. Jenže právě tímhle oni sami ze svého křesťanství činí zrovna takovou ideologii, jen na opačné straně politického názorového spektra.

 A vůbec nejsmutnější příklad je patriarcha Kirill a jím vedená ruská pravoslavná církev, podobně vyprodaná a proměněná na ideologickou podpůrnou organizaci zločineckého režimu Vladimira Putina – paradoxně úplně stejně, jako byl v minulém století pro vládce Sovětského svazu a celého východního bloku podpůrnou ideologií marxismus-leninismus, pro nějž ovšem náboženství představovalo opium lidu. Při vzpomínce na úžasné duchovní bohatství křesťanského Východu a na otce kardinála Tomáše Špidlíka, který je svým dílem vlastně otevřel západní církvi, je mi skoro do pláče. Krása ikon Andreje Rubljova, příklad života světců, jako byl třeba Serafim ze Sarova, teologie a filozofie velikánů typu Vladimíra Solovjova, Nikolaje Berďajeva a mnoha dalších; to vše jako by teď bylo naprosto znevěrohodněno a zdiskreditováno.

 Ježíšovo království není a nebude z tohoto světa. Ježíšova moc není žádná jiná, nežli moc lásky, kterou k sobě přitahuje lidská srdce. Boží království se rodí v našem nitru. Nechme je tam růst a rozvíjet se; bez berliček, pocházejících z tohoto světa. Pokud se k nim uchýlíme, růst Božího království nakonec vždycky zabijeme, nebo alespoň vážně poškodíme. Nemusíme se bát, že bez prostředků tohoto světa bude Boží království bezmocné – ono je Boží, ne lidské.